Olympijská kolekce

Oblečení v Soči

Láska ke sportu, bojovnost tak nutná v honbě za úspěchem a samozřejmě národní hrdost. To vše se skrývá pod lipovými listy, ústředním motivem kolekce oblečení pro zimní olympijské hry v Soči 2014. Inspirací pro návrhářský tým firmy Alpine Pro byla tentokrát secese a první československá známka, kterou v roce 1918 vytvořil světoznámý umělec Alfons Mucha.
Kromě designu se museli vývojáři popasovat i se specifikem her – přímo v černomořském středisku budou totiž panovat úplně jiné klimatické podmínky než v horském resortu Krasnaja Poljana, kde se uskuteční všechny „sněhové“ sporty. Kolekce je proto vyrobena ze speciálních materiálů splňujících nejvyšší funkční standardy a olympionici budou mít na výběr teplejší i lehčí variantu.

Všechny výrobky řady našich produktů pro ZOH v Soči 2014 se dají koupit v celé síti obchodů Alpine Pro.

Během šestnácti soutěžních dnů sice nesprchlo ani jednou, čeští olympionici na letních hrách v Londýně 2012 však byli připraveni na všechny rozmary britského počasí. Kromě bund, které díky vodě měnily barvu, fasovali sportovci i deštníky a hlavně strakaté holínky, které už při zahajovacím ceremoniálu přitáhly pozornost celého světa. Medaile v nich pak hrdě přebírali zlatí Špotáková, Kulhavý anebo třeba stříbrný tenisový pár Hradecká-Hlaváčková. Návrháři do olympijské kolekce zakomponovali motivy slavného Kupkova abstraktního díla Amorfa – Dvoubarevná fuga, která symbolizuje touhu překonávat limity.

Uoblečení sočitahovali si z nich. Z těch vašich kruhů jdou oči kolem, slýchali čeští olympionici na zimních hrách ve Vancouveru 2010. Jenže netradiční abstraktní kolekce z návrhářského prkna Lucie Kuříkové nakonec v hlasování listu Hufftington Post získala mezi všemi výpravami pomyslné zlato. Češi byli nepřehlédnutelní a premiéra Alpine Pro na olympijských hrách tak nastavila laťku hodně vysoko. Samotní sportovci se zapojili do vývoje kolekce, která využívala unikátní materiály z kávy a bambusu. Tehdy se poprvé v historii část olympijské kolekce dostala k samotným fanouškům. Byla totiž volně ke koupi.

Jeho předchůdce vznikl už v 18. století v Norsku, v roce 1924 se pak poprvé objevil pod pěti kruhy coby nový olympijský sport. Dnes je celosvětová popularita biatlonu na takové úrovni, že i běžec na lyžích Lukáš Bauer uznal: „Už je atraktivnější než samotné lyžování.“ Náboj biatlonu přináší jeho nepředvídatelnost, kdy i jasného lídra může chyba na střelnici odsoudit k prohře. Popularitu v Česku si lyžařsko-střelecký dvojboj získal díky úspěchům Gabriely Soukalové i díky mistrovství světa v Novém Městě na Moravě 2013, kde smíšená štafeta brala bronz.
Právě povedenější sezonu, než byla ta minulá, český biatlon dlouho nepamatuje. Mise pro olympijskou sezonu je tak jasná: na střelnici pod pěti kruhy trefit medaili. Čtveřice našich biatlonistů se před ničím jen tak nezastaví, je připravena bojovat a Alpine Pro společně s nimi.

Skvělý design oblečení

Má zlato v hrdle a v Chanty- Mansijsku měla na konci sezony 2012/2013 i tři biatlonová zlata na krku. Jako neohrožená novodobá bojovnice Xena se Gabriela Soukalová, možná nejlepší zpěvačka v biatlonovém pelotonu a určitě jedna z jeho miss, prohnala závěrečným závodem Světového poháru a v Rusku vyhrála všechny tři závody. Dosavadní výsledky a šesté místo v konečném pohárovém pořadí pasují Soukalovou na jednu z favoritek olympijských her v Soči. Zvlášť, když se 24letá biatlonistka na letošní zimu připravovala s mužskou částí reprezentace, která ji měla výkonnostně posunout výš.

Trenéři ani rodina nejsou z jeho koníčku nadšení, jenže Michal Šlesingr, dvojnásobný medailista z mistrovství světa, nedokáže volání adrenalinu odolat. Na kajaku se řítí peřejemi, šplhá po skalách, dovádí na snowboardu, potápí se, také vytváří internetové stránky. Možná největší vášní biatlonisty s přezdívkou Boušek jsou padáky, za sebou má přes dvě stě seskoků včetně toho, co se považuje za vrchol odvahy – base jumpu. Ze skály se odrazil do 700metrové hlubiny. Neohrožený Gladiátor, který se jen tak něčeho nezalekne, se už dvakrát objevil v elitní desítce Světového poháru, minulou zimu však vinou střeleckého trápení zakončil až na 21. místě.

Ze střelby dřív míval strach, třeba při testovacím závodě ve Vancouveru netrefil Ondřej Moravec při ležce na osm pokusů ani jeden terč. Příprava se specialisty střelci z SKP Plzeň však přinesla úspěch a z Moravce je rychlopalné eso ve stylu Ramba. Do Soči pojede vítěz Světového poháru v Oslu pro svoji třetí účast pod pěti kruhy a může doufat v zopakování bronzové oslavy z mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. Když zrovna netrénuje běh či s malorážkou, rád vyrazí s cepíny na skialpové lyže.

Jednu chvíli mu hrozil i konec kariéry, na soustředění ve Slovinsku totiž Jaroslav Soukup spadl tak nešikovně, že si polámal obě kosti v pravé ruce, jedna zlomenina byla otevřená, byl v bezvědomí a dlouho se pak dostával do formy i psychické pohody. Trpělivě jako profesionální „snajpr“ čekal na svou příležitost a dočkal se: ve smíšené štafetě na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě nekompromisně sestřelil bronz.